„Nauka na błędach”
Projekt „Nauka na błędach” został przeprowadzony z uczniami klasy 5a i 5c podczas lekcji biologii. Dzieci miały za zadanie samodzielnie posadzić rzeżuchę.Za pierwszym razem uczniowie działali intuicyjnie, bez podpowiedzi nauczyciela. Niektóre pojemniki zostały podlane zbyt dużą ilością wody. W innych wysiano za dużo nasion. Przez to część rzeżuchy nie wyrosła prawidłowo. Uczniowie obserwowali swoje pierwsze próby i wyciągali wnioski. Następnie posadzili rzeżuchę po raz drugi, poprawiając wcześniejsze błędy. Po kilku dniach mogli zobaczyć lepsze efekty swojej pracy. Za trzecim razem większość uczniów wiedziała już, jak prawidłowo wykonać zadanie. Rośliny rosły szybciej, były gęstsze i zdrowsze. Dzieci nauczyły się, że ilość wody ma duże znaczenie dla wzrostu roślin. Zrozumiały również, że nasiona trzeba wysiewać równomiernie i z umiarem. Uczniowie przekonali się, że błędy są ważnym elementem nauki. Dowiedzieli się, że cierpliwość i obserwacja pom...