Klocki Lego w edukacji


W ostatnim szkolnym czerwcowym tygodniu, uczennice i uczniowie z I etapu edukacyjnego biorą udział w niecodziennych warsztatach z wykorzystaniem klocków LEGO pt; „Na średniowiecznym zamku”. Warsztaty rozwijają umiejętności konstrukcyjno-sensoryczno-motoryczne próbując odpowiedzieć na pytania:

  - Jaką tajemnicę skrywają w sobie zamkowe mury?

- Może ukrywają skarby?

- W jaki sposób powstają baszty i co to jest cech rycerski?

- Na jakiej zasadzie działa most zwodzony?

Współpracując w grupie uczniowie wykorzystując klocki LEGO tworzą realistyczną makietę zamku średniowiecznego budując 8-kątne baszty, salę królewską  oraz cech rycerski, bramę z mostem zwodzonym, stajnię oraz targowisko na dziedzińcu.  Łącząc naukę z zabawą  poznajemy zagadnienia takie jak plan budowy, projekt, struktura zamku, symetria. Dowiadujemy się również co to są Orle Gniazda i ile zamków zbudował Kazimierz Wielki.

 Uczniowie i uczennice z II etapu edukacyjnego podczas warsztatów z klockami LEGO poznają zagadnienia fizyczne i związane z odnawialnymi źródłami energii. Na warsztatach pt. „Czym jest grawitacja”  poprzez zabawę poznają zagadnienia dotyczące grawitacji, prędkości, stabilności, równowagi, ciężaru i wytrzymałości. Wykorzystując klockowe skocznie, rampy i inne obiekty przeprowadzą niesamowite doświadczenia związane z wytrzymałością konstrukcji, z prędkością, stabilnością i z zależnością stabilności i równowagi od prędkości. Przekonują się, tak jak grecki filozof Arystoteles, że procesy spadania są zależne od „natury” przedmiotu.


























Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w klasach 1 a i 1c

Konkurs recytatorsko-muzyczny "Miłość niejedno ma imię"